آزمایشNIPT چیست؟

اجاره آپارتمان مبله ارزان

 آزمایش NIPT در بارداری

براساس پژوهش‌های مختلف در دوران بارداری گاهی برخی از DNA های جنین به جریان خون مادر منتقل  می‌شود. یکی از موارد غربالگری آزمایش غیرتهاجمی NIPT است که اطلاعات ژنتیکی این DNA را تحلیل می‌کند تا اختلالات احتمالی را بررسی کند. آزمایشNIPT به ویژه برای سندرم داون انجام می‌شود.

آزمایشNIPT چیست؟

آزمایشNIPT چیست؟ شامل یک آزمایش خون ساده است و میتواند از هفته دهم بارداری انجام شود. این آزمایش در غربالگری مرحله اول انجام میشود و به منظور بررسی سندرم داون، تریزومی ۱۸، تریزومی ۱۳ و سندرم ترنر است. به گفته محققان این آزمایش بسیاری از اختلالات کروموزومی را تشخیص میدهد اما نه به اندازه تست آمنیوسنتز. این آزمایش برای تشخیص بیماریهای ژنتیک مانند فیبروزکیستیک، تالاسمی و آنمی سلول داسی شکل به کار نمیرود.

NIPT چیست

آزمایش NIPT

آزمایش NIPT چرا انجام میشود؟

متخصصان معتقدند آزمایش NIPT بسیار حساس بوده و در ۹۹ درصد موارد سندرم داون را تشخیص میدهد. اما همچنان یک تست غربالگری است نه تشخیصی. این به آن معناست که فقط میتواند مشخص کند که خطر ابتلا جنین وجود دارد یا نه. تنها راه تشخیصی نمونه برداری ویروس کوریونی یا آمنیوسنتز است. در صورتی که خانمی در غربالگری مرحله اول موارد خطر نشان داده باشد یا غربالگری مرحله اول را انجام نداده باشد این آزمایش انجام میشود.

همچنین در صورتی که خانمی تمایل داشته باشد که از سلامت جنین اطمینان حاصل کند یا شرایطی مانند سن بالا داشته یا بارداری با سندرم داون داشته باشد بهتر است آزمایش NIPT را انجام دهد. نتیجه این تست ۲ هقته طول میکشد. اگر نتیجه منفی، طبیعی یا کم خطر باشد، بعید است جنین دچار اختلالات کرموزومی باشد اما اگر نتیجه مثبت، غیرطبیعی یا با ریسک بالا باشد، به این معناست که جنین احتمالا دچار مشکل است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان

مطالب مشابه